Bezpłatne warsztaty dla rodziców 2009 - 2010

Bezpłatne warsztaty dla rodziców

Punkt Konsultacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej proponuje przeprowadzić warsztaty dla rodziców pt „ Komunikacja i Dotyk, tworzą więzi” realizowane w okresie : wrzesień 2009r – kwiecień 2010 r w Gminie Psary. 

Program jest przeznaczony dla rodziców, opiekunów. 

Celem programu jest rozwijanie umiejętności komunikowania się z własnym dzieckiem co tworzy praktyczne więzi emocjonalne.

Dobre relacje dziecka z rodzicami stwarzają szansę, że będzie kochane, co w konsekwencji przyczyni się do rozwoju poczucia własnej wartości m.in. w roli ucznia.

Uczestnicy:

rodzice dzieci do 6 roku życia

rodzice uczniów klas I – III szkoły podstawowej

rodzice uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej

rodzice, uczniów klas I – III gimnazjum 

Liczebność grupy - do 15 osób

Czas 1 spotkania – 60 minut

Badania wykazały, że od chwili urodzenia dziecko przyjmuje aktywną rolę w utrwalaniu interpersonalnych relacji z dorosłymi w swoim otoczeniu. Dlatego bardzo ważną sprawą dla ogólnego rozwoju dziecka jest osiągnięcie i utrwalenie zdrowych wzajemnych kontaktów z dorosłymi. Rozwój zdrowej komunikacji uzależniony jest od tego, czy dorosły i dziecko potrafią odnaleźć wspólną „ falę” porozumienia. Efektem jest radosny dialog, który pojawia się i rozwija. Wiele czynności codziennych staje się rytuałami, podczas których dziecko czuje się bezpieczne, a powtarzalność działań i rodzica i dziecko uczą wzajemnego na siebie reagowania. Dziecko, które w kontakcie fizycznym czuje, że jest akceptowane, rozwija zaufanie do innych i wiarę w siebie. Dziecko pozbawione pozytywnego zdania o sobie odnosi się do wszystkiego z większą rezerwą, jest zamknięte i podejrzliwe w stosunku do innych. Takiego rodzaju porażek w komunikacji doświadczają dzieci . W znacznie mniejszym stopniu są przytulane, głaskane. Opieka ze strony rodziny opiera się na zaspakajaniu podstawowych potrzeb. Dlatego często te osoby mają poważne problemy z komunikacją, a rodzice przeżywają frustrację spowodowaną nieumiejętnością porozumiewania się ze swoim dzieckiem i odczytywaniem jego komunikatów.

Zaproponowany program ma na celu wzmocnienie więzi emocjonalnej rodzica z dzieckiem. Stwarzamy również szansę na lepsze wzajemne porozumiewanie się.

Efektywna komunikacja z dzieckiem

PROGRAM 

Komunikowanie a informowanie – podobieństwa i różnice

Schemat i zasady procesu komunikacyjnego

Nawyki komunikacyjne

Mowa ciała

Błędy i przeszkody w komunikacji interpersonalnej

Precyzja przekazu i potwierdzenie zrozumienia

Komunikacja a emocje

Rozwinięcie umiejętności aktywnego słuchania i udzielanie informacji zwrotnej/ odnośnie procesu porozumiewania się/

Podsumowanie,klasyfikacja, parafraza, odzwierciedlenie – ćwiczenia aktywnego słuchania

Rozwijanie umiejętności przekonywania, perswazja oraz skutecznego wpływu na dzieci w procesie wychowania

Perswazja oddziaływania na grupę

Wykorzystanie zabaw transowych

W PUNKCIE KONSULTACYJNYM ZARAZISZ SIĘ PASJĄ

 

Zajęcia poprowadzą:

P. Jolanta Białas – psycholog z wieloletnim stażem i bogatą praktyką. Jolanta Białas była uczestnikiem licznych warsztatów i treningów, współpracuje z psarskim ośrodkiem pomocy społecznej i placówkami edukacyjnymi.

P. Anna Radzięta – psycholog z wieloletnim stażem i bogatą praktyką. Anna Radzięta była uczestnikiem licznych warsztatów i treningów, współpracuje z psarskim ośrodkiem pomocy społecznej i placówkami edukacyjnymi. Prowadzi własną praktykę oraz firmę psychoedukacyjną.

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ

Bo wcześniejsza rezerwacja, zapewnia Ci miejsce na Warsztatach.

Możesz wysłać zgłoszenie przez Internet

Wystarczy, że wyślesz do nas e-maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwonisz i zarezerwujesz sobie miejsce telefonicznie:

tel/fax (0-32) 267 -22 – 62

(0-32) 263 – 15 – 67

 

MASZ PYTANIA 

Napisz do nas lub przyjdź 

Punkt Konsultacyjny

Ośrodka Pomocy Społecznej

ul. Szkolna 100

42 – 512 Psary

czynny: pon- pt 12:00 – 19:00

www.ops.psary.pl - strona internetowa 

 

WARSZTATY BEZPŁATNE !!!

 

 

 

 

Sporządził: Aleksander Koćwin

 

AA+A-