Rodzinny Piknik Rycerski 2010

Rodzinny Piknik Rycerski 2010'
W dniu 03.09.2010r. na boisku Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach odbył się Rodzinny Piknik Rycerski pod Hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Imprezę o godz. 15:00 rozpoczęli rycerze i piękne Damy Dworu Chorągwi Czarnego Rycerza z Podzamcza Ogrodzienieckiego wystrzałem z hakownicy.
Podczas pikniku zaprezentowano turniej rycerski czyli walki zakutych w stal rycerzy, który wzbudził wiele zainteresowania i emocji. Uczestnicy po inscenizacji mogli poznać wiele interesujących informacji takich jak np. Ile ważyła zbroja rycerska? Ile ważyły miecze? Jakie miecze używano w średniowieczu? W jaki sposób strzelano z łuku? Zainteresowani mieli niecodzienną okazję do obejrzenia z bliska mieczy, toporów oraz przymierzenia prawdziwych rycerskich zbroi, było to niezapomniane przeżycie zwłaszcza dla męskiej części publiczności. Podczas zabawy można było wziąć udział w licznych konkursach takich jak: bieg dam, rodzinny bieg, rzut podkową, przeciąganie liny, konkurs wiedzy o ziemi psarskiej, oraz spróbować swych sił w tzw. rycerskim młynku. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz tańca średniowiecznego. Panie wykonujące ten piękny taniec udzieliły zainteresowanej publiczności kilku instrukcji, po których każdy chętny mógł spróbować swoich sił - odważnych nie brakowało. Najmłodszym uczestnikom ogromną radość sprawiło również strzelanie z łuku, motywacją do kolejnych prób były strzały w samą dziesiątkę, których nie było mało dzięki pomocy dzielnych rycerzy. Ku uciesze organizatorów na pikniku dopisała nie tylko znakomita pogoda ale co najważniejsze wspaniała publiczność. We wspólnej zabawie brały udział rodziny z terenu naszej gminy, a także zaproszeni goście z sąsiednich miejscowości tj. Będzina, Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Świętochłowic w sumie ok. 70 osób. Organizatorzy zadbali o dobrą atmosferę imprezy, po wspólnej zabawie można było spotkać się przy ognisku podczas pieczenia kiełbasek, napić się ciepłej herbaty. Dla najmłodszych przygotowano słodkie smakołyki, a za udział w konkurencjach liczne nagrody oraz dyplomy.

Piknik zakończył się wraz z nadchodzącym zmierzchem a uśmiechy, które było widać na twarzach wszystkich przybyłych były najlepszą nagrodą dla organizatorów. Naszym celem było zintegrowanie środowiska lokalnego, zachęcenie do wspólnej zabawy dorosłych oraz dzieci i młodzież co jak widać znakomicie się udało.

Pragniemy podziękować naszym sponsorom: Pani Ewie Bara - Prezes Firmy Bara w Mierzęcicach za podarowanie kiełbasek na ognisko, Panu Piotrowi Grudzińskiemu z Psar za podarowanie drewna na ognisko. Gorące podziękowania składamy Kasztelanowi Krzysztofowi Uglorzowi i Chorągwi Czarnego Rycerza z Podzamcza Ogrodzienieckiego za to że wolontarystycznie uświetnili swą obecnością naszą imprezę oraz nadali jej tak niepowtarzalny wymiar.

Gorące podziękowania za pomoc w zorganizowaniu tej wspaniałej imprezy składamy również Pani Dorocie Horzela z Góry Siewierskiej, Panu Adamowi Adamczykowi Prezesowi Stowarzyszenia Sportowa Gmina Psary, Panu Andrzejowi Olszewskiemu z UKS w Gimnazjum w Psarach oraz Panu Jarosławowi Ścisło.


Sporządzili: Magdalena Szafruga i Aleksander Koćwin

AA+A-