Punkt konsultacyjny
Czynny:
poniedziałek od 9.00 do 18.00
wtorek-czwartek od 9.00 do 17.00
piątek 09.00 – 16.00
Punkt Konsultacyjny Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach ul. Szkolna 100
tel 32 267 22 62, 32 263 15 67
Punkt powstał z myślą o osobach, które mają problem z alkoholem i narkotykami, oraz dla ich rodzin.
Celem pracy Punktu Konsultacyjnego jest:
- motywowanie i kierowanie do leczenia,
- dostarczanie informacji o możliwościach podejmowania profesjonalnej terapii ,
- udzielanie wsparcia i pomocy psychospołecznej osobom po zakończeniu terapii odwykowej i ich rodzinom,
- propagowanie zdrowego stylu życia.
W Punkcie Konsultacyjnym pracują:
- Przew. Gminnej Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - w godzinach pracy Punktu,
- Instruktor ds. Uzależnień (każdy poniedziałek w godz. 16.00 - 18.00 i środę w godz. 15.00 - 17.00)
W Punkcie prowadzone jest:
- poradnictwo dla osób uzależnionych
- poradnictwo dla osób dotkniętych przemocą
- poradnictwo ogólno – wychowawcze
- wczesna profilaktyka
Działa również Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Grupa dla Kobiet, osób współuzależnionych.
W tym miejscu osoby zaniepokojone swoim piciem uzyskają pomoc w oszacowaniu stopnia zagrożenia uzależnieniem. Osoby uzależnione mogą zwrócić się po poradę psychologiczną lub informację na temat adresów odpowiednich placówek leczenia uzależnień, klubów abstynenckich i mityngów AA. Pracownicy Punktu pomagają także znaleźć odpowiednią pomoc członkom rodzin alkoholowych – osobom współuzależnionym (żonom, matkom alkoholików), ich dzieciom, a także ofiarom i sprawcom przemocy domowej. Punkt udziela również informacji nt. pomocy oferowanej dzieciom alkoholików – osobom, które wychowały się w rodzinie alkoholowej, a później w dorosłym życiu, mają problemy emocjonalne i przeżywają charakterystyczne trudności w bliskich związkach z ludźmi, wynikające z wychowania w rodzinie alkoholowej.
Po pomoc może zgłosić się każdy mieszkaniec gminy Psary. Wszystkie porady są bezpłatne. Zgłosić się może każdy w związku z przeżywaniem aktualnie trudnościami emocjonalnymi i życiowymi. Już w trakcie pierwszego spotkania, może liczyć na wsparcie psychiczne, specjalistyczną opiekę psychologiczną. W razie potrzeby istnieje możliwość odbycia w Punkcie konsultacji prawnej (porady prawne dla rodzin osób uzależnionych, zwłaszcza dla ofiar przemocy w rodzinie).
Można zgłosić wniosek o objęcie leczeniem odwykowym do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która działa w Punkcie Konsultacyjnym.
Instruktor ds. uzależnień
Osoby uzależnione zapraszamy do udziału w spotkaniach edukacyjno – motywacyjne, gdzie można zdobyć wiedzę na temat uzależnienia i odnieść ją do siebie.
Prowadzący terapeuta ds. uzależnień zajmuje się działaniem związanym z profilaktyką alkoholową:
- terapią indywidualną,
- terapią grupową,
- terapia dla osób współuzależnionych.
Terapia osób współuzależnionych
Grupa spotyka się raz w miesiącu przez dwie godziny. Na tych spotkaniach osoby, które żyją z osobami uzależnionymi mogą dowiedzieć się na czym polega choroba alkoholowa, jaka jest specyfika mechanizmu współuzależnienia. Informowane są co zrobić, by skierować partnera na leczenie. Ponadto, przeżywając podobne problemy wspierają się wzajemnie i dzielą się doświadczeniami w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Matki mogą przyjść na spotkanie z dziećmi, którymi w tym czasie opiekuje się w świetlicy wychowawca.